Działalność

rzeźba

Matka Boska Katyńska-rzeźba znajdująca się w kościele Matki Bożej szkaplerznej w Tarnowie

Działalnością Koła objęte jest województwo małopolskie i inne miejscowości poza województwem.

Nasze koło przywiązuje dużą do spotkań z młodzieżą, które odbywają się systematycznie od początku istnienia  Koła. Odbywają się one w szkołach, domach katechetycznych, klubach i gminnych ośrodkach kultury. Uczestniczą w nich również nauczyciele, pracownicy oświaty, przedstawiciele prasy – w sumie ponad 5 tysięcy słuchaczy. Są takie szkoły i gminy, które co roku zapraszają naszych przedstawicieli, przygotowując sesje, dbając o wystrój sal. Temat „Golgoty Wschodu” z ramienia naszego Koła realizują Stanisława Wiatr-Patryka i Andrzej Fenrych.

tablica_dabrowa

Tablica Katyńska w Dąbrowie Tarnowskiej

W lokalnym radiu, w ciągu czterech lat, odbywały się cykliczne audycje ,,Tobie Polsko”. Audycje te prowadziła Stanisława Wiatr-Patryka, a uczestniczyli w nich członkowie naszego Koła. Kastety z nagrodami są wykorzystywane na lekcjach historii, religii i na spotkaniach z młodzieżą. Kaseta ze wspomnieniami (relacja z pielgrzymki do Katynia),bije rekordy zainteresowania.

tablica_pilzno

Pilzno, kościół klasztorny -Tablica Katyńska

W dalszym ciągu ścisły kontakt mają B.Lubich i A.Fenrych. wyróżniającymi się działaczami naszego koła są również Halina Wójcik oraz Alicja i Marek Kostyrzewscy.

W roku 1994 i 1995 Koło zorganizowało trzy koncerty katyńskie pt. „Katyń 1940-1995” w reprezentacjyjnych salach miasta. Dochód z koncertów przekazano na Fundusz Budowy Cmentarzy w Katyniu. Międzydnoje i Charkowie.

W roku 1994 i 1995 Koło zorganizowało trzy koncerty katyńskie pt. „Katyń 1940-1995” w reprezentacyjnych salach miasta. Dochód z koncertów przekazano na Fundusz Budowy Cmentarzy w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

W roku 1995 odbył się finał wojewódzkiego konkursu historycznego „Katyń w naszej pamięci” dla młodzieży szkół średnich. Zwycięzcy konkursu otrzymali cenne nagrody. Była duża uroczystość przy udziale władz miasta i gości honorowych.

30 kwietnia 1995 roku w bazylice katedralnej odbyła się uroczysta masz św. Koncelebrowana przez ks. Biskupa Józefa Gucwę, podczas której został poświęcony Sztandar Katyński. Sztandar ufundowały i wykonały członkinie naszego Koła, siostry Jadwiga Krzyształowicz i Barbara Słomka, córki zamordowanego w Katyniu kapitana Henryka Narożańskiego.